, 'opacity': false, 'speedIn': , 'speedOut': , 'changeSpeed': , 'overlayShow': false, 'overlayOpacity': "", 'overlayColor': "", 'titleShow': false, 'titlePosition': '', 'enableEscapeButton': false, 'showCloseButton': false, 'showNavArrows': false, 'hideOnOverlayClick': false, 'hideOnContentClick': false, 'width': , 'height': , 'transitionIn': "", 'transitionOut': "", 'centerOnScroll': false }); })

Program

Ziua 1 / 19 septembrie 2013
09:00
Înregistrarea participanților
10:00
Cuvânt de deschidere

Klaus Johannis (Primarul Sibiului)

Thomas Gerlach (Consul General, Consulatul Republicii Federale Germania la Sibiu)

Mihai Pocanschi (Agentia pentru Dezvoltare Regionala Centru)

Michael Engel (Fundatia Heritas, organizator)

10:30 – 11:30
Finanțare Europeană și dezvoltare urbană

Dimensiunea europeană - Dezvoltare Urbană Durabilă ca parte a atragerii de Fonduri Europene

Dr. Oliver Weigel (Ministerul Federal German al Transportului, Constructiilor și Dezvoltării Urbane, Departamentul Politici de Dezvoltare Urbană)

Dimesiunea românească –  Fonduri Europene pentru Dezvoltare Regională (FEDR) – pentru dezvoltare urbană durabilă 2014 – 2020

Adriana Mureșan (Agenția pentru Dezvoltare Regionala Centru)

Politici europene pentru smart cities și comunități

Norela Constantinescu (Comisia Europeană, DG ENER)

Moderator: Razvan Marcu

11:30 – 12:00
Pauză de cafea
12:00 – 13:15
Bloc 1 // Dezvoltare urbană durabilă – Smart Cities

smart.economy / Inițiativa JESSICA

Dr. Goetz von Thadden (European Investment Bank – EIB)

smart.environment / Proiectul Smart-City Sibiu

Dr. Stelian Alexandru Gal (Centrul Român de Energie – CRE)

smart.urbanism / Densificarea orașelor în Romania

Eugen Pănescu (Planwerk Cluj)

 

Moderator: Michael Engel

13:15 – 14:00
Pauză de prânz
14:00 - 15:00
Bloc 2 // City Marketing

Turismul ca motor pentru dezvoltarea economică regională

Prof. Dr. Tim Coles (University of Exeter)

Mersul pe jos și cel cu bicicleta ca atracții urbane

Benjamin Auer (Ökoninstitut Südtirol)

 

Moderator: Razvan Marcu

15:15 – 16:30
Bloc 1 // Dezvoltare urbană durabilă – Smart Cities // Arena I

smart.city // IBM Smarter Cities – vision and solutions 2013

Daniel Kostyal (SMB Reseller, IBM Romania)

smart.people // Participare la planificarea urbană

Julian Petrin (nexthamburg)

Discuții:  Daniel Kostyal (SMB Reseller, IBM Romania), Julian Petrin (nexthamburg), Dr. Goetz von Thadden (Banca Europeană de Investiții– BEI), Dr. Stelian Alexandru Gal (Centrul Român de Energie – CRE), Eugen Pănescu (Planwerk Cluj)

Moderator: Oliver Weigel

15:15 – 16:30
Bloc 2 // City Marketing // Arena II

Marketing-ul Sibiului în timpul și după experința CCE 2007

Stela Matioc (Primăria Sibiu)

Iluminat urban ca atracție turistică

Lars Loebner (Primaria Halle)

Open Discussion: Stela Matioc (Primăria Sibiu), Lars Loebner (Primăria Halle), Prof. Dr. Tim Coles (University of Exeter), Benjamin Auer (Ökoninstitut Südtirol de Sud), Ilie Stoiță (Primăria Sibiu)

Moderator: Razvan Marcu

16:30 – 16:45
Pauză de cafea
16:45 – 17:15
Concluzii

Sibiu Smart City

Moderatori: Răzvan Marcu & Michael Engel

Ziua 2 / 20 septembrie 2013
10:00 – 12:30
Bloc 3 // Centrele istorice ca avantaj competitiv

Regenerări urbane în orașele est-europene

Jochen Gauly (bhs Leipzig, consultant GIZ)

Centrele istorice ca avantaj competitiv

Ștefan Ghenciulescu (Zeppelin, București)

City management și centrele istorice

Jelena Velevski-Karamatijevic (GIZ, Berlin)

 

11:00-11:15 / Pauză de cafea

 

Modele de finanțare a măsurilor de reabilitare în România

Dr. Nicolae Țarălungă (IHS Romania)

Abordări privind măsurile de reabilitare pentru clădiri private în Timișoara

Aurelia Junie (Primăria Timișoara)

 

Moderator: Răzvan Marcu

12:30 – 13:30
Pauză de prânz
13:30 – 15:00
Bloc 3 // Centrele istorice ca avantaj competitiv

Rezultatele Vito – Proiect pentru reabilitarea centrului istoric al Aradului

Nora Groșan (Primăria Arad)

Dezvoltarea centrului istoric al Sibiului

Ioana Urdea (Primăria Sibiu)

Open Discussion: Radu Drăgan (Primăria Arad), Ioana Urdea (Primăria Sibiu), Jochen Gauly (consultant GIZ, bgh Leipzig), Ștefan Ghenciulescu (Zeppelin, București), Dr. Nicolae Țaralunga (IHS Romania), Aurelia Junie (Primăria Timișoara)

 

Moderator: Eugen Panescu

15:15 – 16:00
Concluziile conferinței

Sibiu Smart City

Moderator: Razvan Marcu & Michael Engel